D38999/20WJ43BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Depth :
46.4mm
Published :
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
43
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Length :
32.77mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/20WJ43BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BA Overview
D38999/20WJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT