D38999/20WJ43BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
43
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Published :
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.77mm
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
43
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Depth :
46.4mm
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WJ43BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43BA Overview
D38999/20WJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT