D38999/20WJ43AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
43
Note :
Contacts Not Included
Published :
2007
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
43
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
25-43
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WJ43AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ43AE Overview
D38999/20WJ43AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT