D38999/20WJ43AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ43AE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-43
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
E
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2007
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
43
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
43
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WJ43AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ43AE Overview
D38999/20WJ43AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ43AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ43AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT