D38999/20WJ43AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
43
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20WJ43AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43AB Overview
D38999/20WJ43AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT