D38999/20WJ43AB
Mfr.Part #
D38999/20WJ43AB
Description
CONN RCPT HSG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
43
Contact Material :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Orientation :
B
Flange
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Published :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
43
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ43AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ43AB Overview
D38999/20WJ43AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ43AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ43AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT