D38999/20WJ43AA
Mfr.Part #
D38999/20WJ43AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
43
Filter Feature :
No
Additional Feature :
Mixed Contacts :
No
Shell Size :
J
MIL Conformance :
yes
Coupling Type :
Threaded
Termination Type :
Crimp
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Gender :
Male
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WJ43AA
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WJ43AA Overview
D38999/20WJ43AA Features
D38999/20WJ43AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT