D38999/20WJ37SN-U
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
37
Max Operating Temperature :
175°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Backshell
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
37
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Material, Plating :
Metal
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WJ37SN-U
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ37SN-U Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 37 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 175°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell feature.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WJ37SN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37SN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37SN-U Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER