D38999/20WJ37SN
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
25-37
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Number of Positions :
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ37SN Overview
D38999/20WJ37SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER