D38999/20WJ37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ37SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WJ37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ37SN Overview
D38999/20WJ37SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER