D38999/20WJ37SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ37SE
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
37
Shell Size - Insert :
25-37
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WJ37SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ37SE Overview
D38999/20WJ37SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37SE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER