D38999/20WJ37SD
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WJ37SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ37SD Overview
D38999/20WJ37SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37SD Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER