D38999/20WJ37SC
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Olive Drab Cadmium
Contact Plating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
37
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20WJ37SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ37SC Overview
D38999/20WJ37SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER