D38999/20WJ37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Number of Positions :
37
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
37
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
25-37
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2009
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WJ37SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ37SB Overview
D38999/20WJ37SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER