D38999/20WJ37SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ37SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WJ37SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ37SA Overview
D38999/20WJ37SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER