D38999/20WJ37PE
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ37PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
37
Termination :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WJ37PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ37PE Overview
D38999/20WJ37PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ37PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37PE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER