D38999/20WJ37PD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
37
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
25-37
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Published :
2014
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ37PD-LC Overview
D38999/20WJ37PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37PD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT