D38999/20WJ37PD
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
37
Shell Size - Insert :
25-37
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
37
Datasheets
D38999/20WJ37PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ37PD Overview
D38999/20WJ37PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37PD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER