D38999/20WJ37PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Environment Resistant
Contact Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
37
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ37PC-LC Overview
D38999/20WJ37PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT