D38999/20WJ37PC
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2011
Orientation :
C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
37
Backshell Type :
Solid
Color :
Threaded
Contact Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
16
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Quantities :
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WJ37PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WJ37PC Overview
D38999/20WJ37PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER