D38999/20WJ37PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
133
In Stock :
133
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-37
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2011
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
37
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
37
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WJ37PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ37PB Overview
D38999/20WJ37PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER