D38999/20WJ37JD
Mfr.Part #
D38999/20WJ37JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ37JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Published :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
37
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
37
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WJ37JD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ37JD-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 37 pins are available on the device.
D38999/20WJ37JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37JD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER