D38999/20WJ37HA
Mfr.Part #
D38999/20WJ37HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
129
In Stock :
129
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Shielded
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
37
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
37
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Published :
2001
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
25-37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ37HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ37HA Overview
D38999/20WJ37HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER