D38999/20WJ37AN
Mfr.Part #
D38999/20WJ37AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 37POS PNL MT
Stock
184
In Stock :
184
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
2011
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
37
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-37
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/20WJ37AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ37AN Overview
D38999/20WJ37AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37AN Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT