D38999/20WJ37AC
Mfr.Part #
D38999/20WJ37AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Reach Compliance Code :
not_compliant
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20WJ37AC
MIL SERIES CONNECTOR
D38999/20WJ37AC Overview
It comes in MIL SERIES CONNECTOR packaging.
D38999/20WJ37AC Features
D38999/20WJ37AC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ37AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT