D38999/20WJ37AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ37AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ37AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
16
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
37
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WJ37AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ37AA Overview
D38999/20WJ37AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ37AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ37AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT