D38999/20WJ29SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
29
Housing Color :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
16
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ29SN-LC Overview
D38999/20WJ29SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT