D38999/20WJ29SN
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Shielded
Total Number of Contacts :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Current Rating :
13A
Color :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Length :
31.5mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Receptacle
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
REACH SVHC :
yes
Mixed Contacts :
Applications :
Military
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Depth :
46mm
Datasheets
D38999/20WJ29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ29SN Overview
D38999/20WJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER