D38999/20WJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
29
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Body Plating :
Cadmium
Length :
31.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Depth :
46mm
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Max Current Rating :
13A
Number of Positions :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Military
Datasheets
D38999/20WJ29SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ29SN Overview
D38999/20WJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER