D38999/20WJ29SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
25-29
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WJ29SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ29SE Overview
D38999/20WJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29SE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER