D38999/20WJ29SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Filter Feature :
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ29SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ29SE Overview
D38999/20WJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29SE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER