D38999/20WJ29SE
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
J
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
29
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20WJ29SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ29SE Overview
D38999/20WJ29SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29SE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER