D38999/20WJ29SDL
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
D
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20WJ29SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29SD-LC Overview
D38999/20WJ29SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT