D38999/20WJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SD
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
46.4mm
Plating :
Cadmium
Length :
32.77mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Datasheets
D38999/20WJ29SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ29SD Overview
D38999/20WJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER