D38999/20WJ29SD
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29SD
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Depth :
46.4mm
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Socket
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-29
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Length :
32.77mm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Flange
Pbfree Code :
Empty Shell :
Color :
J
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Published :
2006
yes
Datasheets
D38999/20WJ29SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ29SD Overview
D38999/20WJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER