D38999/20WJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
Published :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
46.4mm
Body Material :
Aluminium
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.77mm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ29SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ29SD Overview
D38999/20WJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SD Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER