D38999/20WJ29SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29SC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
29
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Contact Size :
16
Published :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WJ29SC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29SC-LC Overview
D38999/20WJ29SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER