D38999/20WJ29SB
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SB
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Contact Gender :
FEMALE
Flange
Body Plating :
Cadmium
Filter Feature :
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
25-29
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
J
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
Orientation :
B
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
Length :
32.77mm
Depth :
46.4mm
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/20WJ29SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WJ29SB Overview
D38999/20WJ29SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER