D38999/20WJ29SAL
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29SAL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
J
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
29
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Published :
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WJ29SAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WJ29SA-LC Overview
D38999/20WJ29SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WJ29SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WJ29SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT