D38999/20WJ29SA
Mfr.Part #
D38999/20WJ29SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Backshell Material, Plating :
Metal
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
D38999/20WJ29SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WJ29SA-U Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 29 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Backshell feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20WJ29SA-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29SA-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29SA-U Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER