D38999/20WJ29PNL
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
29
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
No
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
29
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Cadmium
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
Mount :
Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Radiation Hardening :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ29PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PN-LC Overview
D38999/20WJ29PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT