D38999/20WJ29PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
281
In Stock :
281
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
29
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
25-29
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Published :
2011
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
29
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Mount :
Wall
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PN-LC Overview
D38999/20WJ29PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT