D38999/20WJ29PN
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
29
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
25-29
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Color :
yes
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WJ29PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WJ29PN Overview
D38999/20WJ29PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER