D38999/20WJ29PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-29
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
29
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WJ29PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded