D38999/20WJ29PE
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
29
Pbfree Code :
Termination :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WJ29PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded