D38999/20WJ29PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
29
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20WJ29PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ29PE Overview
D38999/20WJ29PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER