D38999/20WJ29PD
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ29PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
29
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
GENERAL PURPOSE
Color :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Orientation :
D
Current Rating :
13A
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WJ29PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WJ29PD Overview
D38999/20WJ29PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ29PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ29PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER