D38999/20WJ29PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
29
Housing Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Published :
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WJ29PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PC-LC Overview
D38999/20WJ29PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT