D38999/20WJ29PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WJ29PCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Cadmium
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Published :
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WJ29PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PC-LC Overview
D38999/20WJ29PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT