D38999/20WJ29PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ29PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Housing Color :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
29
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
yes
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
29
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WJ29PC-LC Overview
D38999/20WJ29PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ29PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ29PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT